جزئیات رشد قیمت کامودیتی‌ها در سال ۱۴۰۰

0
کامودیتی ها
با توجه به تاثیرات بحران کرونا و افزایش تنش‌ها در اوکراین، قیمت کامودیتی‌ها در سطح جهان رشد قابل توجهی داشته است به شکلی که قیمت نفت سنگین ایران نزدیک به ۶۰ درصد و اوره خلیج فارس ۱۴۶ درصد نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است.

به گزارش نبض صنعت، کامودیتی‌ها از جمله کالاهایی هستند که قابلیت معامله با کالاهای مشابه را دارند. معمولا این کالاها در دسته مواد اولیه صنایع قرار می‌گیرند. بنزین، نفت، سوخت جت، برق، روغن‌های خوراکی، سیمان، گرانول، کود شیمیایی و به طور کل مواد خام جزو کامودیتی‌ها هستند.

در زندگی روزمره از کامودیتی‌ها استفاده و یا به عنوان یک دارایی، در بازار خرید و فروش می‌شود. ویژگی اصلی آنها که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد قیمت است. قیمت کامودیتی‌ها به طور مستقیم بر قیمت کالاهای نهایی تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

در اینجا به تغییرات نرخ کامودیتی‌ها در سال 1400 اشاره شده است. در ادامه می‌توانیم تغییرات قیمتی سبدهای نفتی، نرخ‌های جهانی فلزات اساسی، محصولات پتروپالایشی، روغن و مواد غذایی را مشاهده کنید.

نفت از جمله کامدیتی‌ها و کالاهای استراتژیک محسوب می‌شود. با توجه به آغاز بحران اوکراین در اواخر سال 1400 و نگرانی‌ها از کاهش عرضه انرژی قیمت نفت و گاز به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است. قیمت نفت سنگین ایران به نسبت ابتدای سال 1400 نزدیک به 60 درصد رشد داشته است، همچنین قیمت نفت برنت 58 درصد، نفت وست تگزاس 59.3 درصد و سبد نفتی اوپک 68.6 درصد رشد داشته است.

محصولات پتروشیمی دسته دیگری از کامودیتی‌ها را شامل می‌شوند که با توجه به افزایش قیمت نفت در سال جاری افزایش قیمت قابل توجهی داشته‌اند. بر این اساس قیمت متانول پلتس 41.6 درصد، اوره خلیج فارس 146 درصد، اتیلن جنوب شرق آسیا 35.6 درصد، نفتا پلتس 100 درصد و بنزن پلتس 48.9 درصد به نسبت ابتدای سال 1400 افزایش یافته است.

در دسته فلزات اساسی نیز شاهد افزایش قیمت‌های جهانی بودیم. کاتد مس 14 درصد، شمش آلومینیوم 51.9 درصد، شمش روی 38.5 درصد، شمش سرب 12.7 درصد و بیلت 27 درصد افزایش قیمت را به نسبت ابتدای سال تجربه کردند.

اقتصاد , بازار , خلیج فارس , سازمان بورس اوراق بهادار ,

به دلیل شرایط کرونا و طی دو سال اخیر شاهد افزایش قیمت مواد غذایی بودیم اما با شکل‌گیری بحران بین روسیه و اوکران که در کنار هم نزدیک به نیمی از گندم دنیا را تامین می‌کنند، سبب شده تا قیمت این دسته از کامودیتی‌ها بیش از پیش افزایش یابد. باید توجه داشت که اوکراین به تنهایی حدود نیمی از صادرات روغن گل آفتابگردان دنیا را در اختیار دارد.

به طور کلی قیمت روغن‌های خوراکی در مقایسه با ابتدای سال 1400 رشد بیش از 30 درصد را تجربه کردند. روغن سویا، کلزا، آفتابگردان و پالم به ترتیب 32.2، 64، 54.9 و 56.9 درصد رشد قیمت را تجربه کردند.

در دسته مواد غذایی نظیر شکر، ذرت، دانه سویا و کنجاله سویا نیز شاهد افزایش 17 تا 22 درصدی قیمت‌ها بودیم. قیمت شکر از 342 دلار (دلار بر تن) در ابتدای سال 1400 به 413 دلار رسیده است که رشد 20.8 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ذرت از 549 دلار به 748، دانه سویا از 521 دلار به 613 دلار و قیکت کنجاله سویا نیز از 398 دلار به 486 دلار به ازای هر تن رسیده است.

اقتصاد , بازار , خلیج فارس , سازمان بورس اوراق بهادار ,

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید