۸۶ درصد طرح‌های صنعتی کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند

0
طرح صنعتی

جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که تا پایان آبان امسال بیش از ۸۶ درصد کل طرح‌های در دست اجرا کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و فقط ۲.۵ درصد آن‌ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

به گزارش نبض صنعت، بر اساس این آمار از بین ۵۲ هزار و ۳۲۶ طرح در دست اجرا تا پایان آبان امسال، حدود ۴۵ هزار و ۸۳ طرح معادل ۸۶ درصد کل طرح‌ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۵۹۰۶ طرح معادل ۱۱.۳ درصد بین ۲۰ تا ۸۰ درصد و ۳۷۸۰ طرح معادل ۲.۵ درصد کل طرح‌ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

اخیرا مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مسائل مربوط به تحریم و تامین نقدینگی را در بالا بودن تعداد طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد موثر دانسته و گفته بود که برخی هم اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود که در این زمینه سختگیری‌ها و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

همچنین بیشترین طرح‌های در دست اجرا، طرح‌هایی با اشتغال ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن است که ۳۲ هزار و ۷۱۵ طرح معادل بیشتر از نیمی از کل طرح‌ها را شامل می‌شود. ۱۴ هزار و ۷۲۶ طرح در دست اجرا نیز کمتر از ۱۰ نفر کارکن دارند و تعداد طرح‌های با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کار کن و بیش از ۱۰۰ نفر کارکن نیز به ترتیب ۲۹۷۵ طرح و ۱۹۱۰ طرح بوده است.

مجموع اشتغال پیش بینی شده در طرح‌های در دست اجرا نیز بیش از یک میلیون و ۴۳۳ هزار نفر است که بیش از ۵۹۰ هزار نفر از آن‌ها در طرح‌هایی با ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن و ۵۵۱ هزار و ۸۷۵ نفر از آن‌ها در طرح‌هایی با بیش از ۱۰۰ کارکن مشغول خواهند شد.

مجموع سرمایه در طرح‌های در دست اجرا تا پایان آبان نیز بیش از ۱۸۱۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

بیشترین طرح‌ها در گروه کانی‌های غیرفلزی

در این میان تا پایان آبان ماه امسال ۷۲۱۳ طرح در بخش “سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی”، ۵۴۴۰ طرح در بخش “ساخت مواد و محصولات شیمیایی” و ۵۱۳۹ طرح در بخش “محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها” در دست اجرا بوده و این سه بخش بیشترین تعداد طرح‌ها را به خود اختصاص داده اند. کمترین طرح‌ها نیز به بخش‌های “جمع آوری، تصفیه و توزیع آب”،  “تولید انرژی”، و “فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیت‌های مشابه” اختصاص دارد که به ترتیب یک، پنج و ۱۴طرح در آن‌ها در دست اجراست.

استان‌های محروم میزبان کمترین طرح‌های صنعتی

در میان استان‌ها نیز از بین ۵۲ هزار و ۳۲۶ طرح در دست اجرا، ۴۱۱۹ طرح در یزد، ۳۶۳۱ طرح در خراسان رضوی و ۳۳۵۲ طرح در سمنان در دست اجراست که بیشترین تعداد طرح‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. اما از بین استان‌ها کمترین تعداد طرح‌ها در کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و گیلان با ۲۷۸، ۳۷۳ و ۴۴۸ طرح است.

وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

از بین کل طرح‌ها، در مجموع هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فقط ۶۵۵ طرح صنعتی معادل ۱.۲ درصد طرح‌ها، در دست اجراست که برای آن‌ها بیش از ۴۳ هزار نفر اشتغال و ۲۵۲ هزار میلیارد تومان سرمایه پیش بینی شده است.

از بین مناطق آزاد نیز منطقه آزاد چابهار و اروند هر کدام با ۲۰ طرح و کیش با ۳۳ کمترین تعداد طرح‌ها را در دست اجرا دارند. اما سایر مناطق آزاد یعنی منطقه آزاد انزلی، قشم، ماکو و ارس ۳۷، ۴۷، ۵۴ و ۹۰ طرح در دست اجرا دارند و ۳۵۴ طرح در منطقه ویژه اقتصادی در دست اجرا است.

در زمینه حوزه فعالیت، نیز “ساخت مواد و محصولات شیمیایی” با ۱۲۳ طرح پرطرفدارترین حوزه و “تحقیق و توسعه” با یک طرح، کم طرفدارترین حوزه‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستند.

این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور، جذب فناوری های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه‌اندازی شده‌اند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید