سقوط 20 پله ای ایران در شاخص ادراک فساد

0
فساد
فساد

با وجود اعلام گزارش های مختلف مبنی بر شناسایی و مبارزه با فساد در کشور، سقوط 20 پله ای رتبه ایران در زمینه شاخص ادراک فساد طی 4 سال اخیر در دنیا نگرانی کارشناسان اقتصادی را به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار نبض صنعت، شاخص ادراک فساد در دنیا توسط سازمان شفافیت بین المللی تعیین و اعلام می شود. این سازمان به عنوان نهادی مهم در جمع آوری و توزیع اطلاعات مرتبط با فساد شناخته شـده است. شاخص ادراک فساد مشهورترین و کاربردی ترین منبع پیرامون فساد به شمار می رود که میزان ادراک عمومی و احساس مردم نسبت به فساد محیط و مسئولان را نشان می دهد.

گزارش جدید سازمان شفافیت بین‌الملل درباره شاخص ادراک فساد حکایت از آن دارد که در سال ۲۰۲۱ کشور‌‌‌های دانمارک، فنلاند و نیوزیلند هر یک با ۸۸ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، به عنوان پاک‌‌‌ترین کشور‌‌‌های جهان معرفی شده‌‌‌اند و در جدول رتبه‌‌‌بندی صدرنشین شدند.

در عین حال، کشورهای سومالی (۱۳)، سوریه (۱۳) و سودان جنوبی (۱۱) گرفتارترین کشورها در فساد بوده‌‌‌اند و در قعر این جدول قرار گرفته‌‌‌اند.

این گزارش که ۱۸۰ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده است، امتیاز ۱۰۰ برای پاکترین و امتیاز صفر برای فاسدترین وضعیت در نظر گرفته شده است. بر این اساس، ایران در سال ۲۰۲۱ توانسته است امتیاز ۲۵ را کسب کند و در رتبه ۱۵۰ بایستد. رتبه ایران در سال پیش ۱۴۹ بوده و به این ترتیب یک پله تنزل داشته است.

کشورهای گینه، گوآتمالا و تاجیکستان نیز جایگاه ۱۵۰ را به خود اختصاص داده‌‌‌اند و هم‌ردیف ایران بوده‌‌‌اند. در میان کشورهای همسایه ایران و منطقه، وضعیت کشورهای عراق، ترکمنستان، افغانستان، سوریه و یمن بدتر از ایران است.

در این منطقه، کشورهای امارات و قطر از بهترین شرایط در کنترل فساد مالی برخوردار هستند و امارات با کسب ۶۹ امتیاز در رتبه ۲۴ قرار دارد.

افت ایران در شاخص ادراک فساد نگرانی برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی را به همراه داشته است.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در این مورد گفت: گزارش شفافیت بین‌المللی در حوزه شاخص ادراک فساد نشان می‌دهد رتبه ایران از 130 در سال 2017 در میان 180 کشور جهان، امسال به 150 رسیده است که نشان می‌دهد در این شاخص نزول زیادی داشتیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تورم سالانه منتهی به دی ماه امسال به ۴۲ و ۲ دهم درصد رسیده است، اظهار داشت: این رقم با کاهش یک درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، امیدوار کننده به نظر می‌رسد.

وی اظهار داشت: روند کاهش تورم اگر به همین صورت ادامه یابد امیدواری‌ها برای کاهش تورم و اثرات مثبت آن در اقتصاد را برای ماه‌های آینده بیشتر می‌کند.

وی گفت: البته در این بین برای ماه‌های بهمن و اسفند به عنوان ماه‌های پرهزینه نگرانی‌هایی وجود دارد، زیرا در این ماه‌ها پرداخت عیدی و مزایای کارکنان ممکن است بودجه را تحت تاثیر قرار دهد و دولت بخواهد با استقراض از بانک مرکزی آن را جبران کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: نگرانی دوم، تنخواه دولت از بانک مرکزی است که گفته شده 55 هزار میلیارد تومان بوده که ممکن است در افزایش تورم موثر باشد.

خوانساری گفت: در 10 ماهه 1400 صادرات غیرنفتی با رشد 38 درصدی به 38 میلیارد دلار و واردات با رشد 34 درصدی به 41 میلیارد دلار رسید یعنی حجم کل تجارت کشور در 10 ماهه امسال حدود هشتاد میلیارد بوده است البته کم اثر شدن تحریم‌ها، افزایش حجم صادرات از جمله صادرات به اروپا و واردات از آن و خارج شدن اقتصاد جهانی به ویژه اقتصاد ایران از رکود در افزایش حجم تجارت ده ماهه کشور موثر بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق افزود: لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق تغییرات جدی داشته است که امیدواریم در آن دقت شود، زیرا بودجه پاشنه آشیل دولت و اقتصاد کشور است که اگر به آن کم توجهی شود می‌تواند اثرات زیانباری برای کشور در پی داشته باشد.

پیش بینی افزایش کسری بودجه و تورم

خوانساری در ادامه گفت: یکی از موارد تغییر در کمیسیون تلفیق، افزایش 5 میلیارد و 500 میلیون یورویی در مبحث یارانه‌ها و در تبصره یک است که آن را به 10 میلیارد یورو رسانده و قرار است از محل فروش نفت به صورت ریالی تامین شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: افزایش حداقل حقوق کارمندان دولت از 4 میلیون و 500 هزار تومان به 5 میلیون و 600 هزار تومان، افزایش خرید تضمینی گندم از کیلویی 7 هزار و 500 تومان به کیلویی 9500 تومان و پایدار کردن ارز 4200 تومانی از جمله مواردی است که می‌تواند به کسری بودجه و افزایش تورم در سال آینده منجر شود.

خوانساری گفت: در بودجه سال آینده 9 میلیارد دلار برای تامین کالا‌های اساسی اختصاص یافت که مابه التفاوت آن 160 هزار میلیارد تومان است یعنی کماکان تداوم ارز 4200 تومانی موجب اخلال در تولید و ایجاد رانت و فساد در اقتصاد می‌شود ضمن اینکه اگرچه کسری تراز عملیاتی بودجه 301 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده، با این افزایش‌ها در لایحه بودجه و باقی‌ماندن ارز 4200 تومانی پیش‌بینی می‌شود افزایش کسری بودجه و تورم را در سال آینده شاهد باشیم.

وی ادامه داد: مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود، بحران اشتغال و معیشت، سرخوردگی گسترده جوانان، رکود اقتصادی طولانی مدت، بحران‌های منابع طبیعی از جمله آب و فروپاشی اکو سیستم را به عنوان پنج بحران اصلی اقتصاد ایران در سال 2022 برشمرد.

خوانساری گفت: در این بین باید به موضوعاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، خانه‌های خالی و خودرو دقت کرد تا موجب فرار سرمایه از کشور نشود و بحران اقتصادی را تشدید نکند، زیرا خروج سرمایه به از دست رفتن اشتغال و مشکلات معیشت جوانان منجر می‌شود.

خوانساری با بیان اینکه خبر‌های خوبی درباره توافق در وین به گوش می‌رسد افزود: اگر این توافق صورت گیرد تاثیر مثبتی در اقتصاد خواهد گذاشت فروش نفت و صادرات بیشتر می‌شود و هزینه 20 درصدی مبادلات کالایی به علت تحریم نیز حذف می‌شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید