افزایش قیمت لوازم خانگی قاچاق با حذف ارز ترجیحی

0
لوازم خانگی
لوازم خانگی
معاون وزیر صمت گفت: با حذف ارز ترجیحی دیگر کالا‌هایی نظیر آرد و یا روغن به خارج از کشور قاچاق نمی‌شود تا در قبال آنها لوازم خانگی به صورت قاچاقی وارد کنند و در نتیجه قیمت لوازم خانگی قاچاق افزایش یافته است.

به گزارش نبض صنعت، محمد مهدی برادران اظهار داشت: تا پیش از این در قبال قاچاق اقلام مشمول ارز ترحیجی به خارج از کشور، لوازم خانگی وارد می‌کردند، چون این اقدام سود کلانی داشت و از طرفی می‌توانستند لوازم خانگی قاچاق شده به داخل را با قیمت پایین‌تر به فروش برسانند و با تولید کننده داخلی رقابت کنند.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: با حذف ارز ترجیحی این رانت حذف شده است پس قاچاق دیگر به صرفه نیست و لوازم خانگی قاچاقی دچار افزایش قیمت شده اند آنچه امروزه در بازار به عنوان افزایش قیمت لوازم خانگی مشاهده می‌شود در همین حوزه است و حذف ارز ترجیحی سایر کالا‌ها باعث افزایش قیمت لوازم خانگی خارجی شده است.

برادران ادامه داد: همچنین گروه دیگری تولیدکنندگان هستند که کالا‌های محدود تولید می‌کنند و نمی‌توانند در بازار رقابت کنند و برای همین افزایش قیمت داده اند، البته با آن‌ها برخورد شده است.

وی گفت: گروه اصلی تولیدکنندگان بزرگ لوازم خانگی که در حجم انبوه تولید می‌کنند نسبت به سال گذشته فقط حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشتند، این گروه برای رقابت تولیدات خود را افزایش داده و حتی سفارش‌های خارجی هم دارند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید